Czym są stablecoiny, jakie mają zalety i dlaczego warto z nich korzystać

Stablecoin to rodzaj kryptowaluty, której wartość jest ustalana poprzez powiązanie jej z ceną innego dobra. Stablecoin może być powiązany z różnymi rodzajami aktywów, na przykład Tether (USDT), USD Coin (USDC), Paxos (PAX) i TrueUSD (TUSD) są tokenami zabezpieczonymi w stosunku 1:1 przez pieniądze przechowywane na rachunkach bankowych. Aby wyemitować te kryptowaluty, firmy muszą umieścić równowartość waluty FIAT, takiej jak USD na rachunkach bankowych. Dzięki powiązaniu z aktywami w postaci dóbr rzeczywistych, w tym przypadku z dolarem amerykańskim, monety te pozwalają uniknąć zmienności cen na rynkach. Niektóre stabilne monety są powiązane z innymi kryptowalutami. Stabilność tych monet jest utrzymywana przez specjalne mechanizmy (m.in. nadmiernej kolateralizacji). Znamiennym przykładem jest DAI, stablecoin wybijany w ekosystemie Maker DAO.

Zalety stablecoinów, czyli dlaczego warto z nich korzystać

Ideą stojącą za stabilnymi kryptowalutami (stablecoins) jest dostarczenie niektórych zalet zarówno z tradycyjnego systemu finansowego, jak i innowacyjności kryptowalut. Obecnie stablecoiny są używane głównie jako zabezpieczenie przed dużą zmiennością rynków kryptowalutowych, ale w zależności od kontekstu, mogą być również używane jako stabilna waluta, która zapewnia większą przejrzystość i decentralizację. Ponadto, w porównaniu z tradycyjnymi walutami fiat, oferują one szybsze transakcje i niższe opłaty – co czyni je całkiem użytecznymi dla codziennych płatności i przelewów międzynarodowych.

Ponadto, jedną z dużych zalet stablecoinów jest możliwość “wyjścia” z kryptowalut do odpowiednika stablecoinowego odpowiednika FIAT bez pojawienia się obowiązków podatkowych. Bowiem zgodnie z literą polskiego prawa podatkowego, obowiązek uiszczenia podatków od sprzedaży cyfrowych walut zachodzi w momencie wymiany na walutę tradycyjną (np. PLN, EUR, USD, GPB). Stablecoiny idealnie się sprawdzają w przypadku handlu ciągłego, gdy przykładowo nie chcemy finalnie wypłacić pieniędzy, a skorzystać z atrakcyjnego kursu kryptowaluty i przeczekać ewentualne wahania kursowe, po czym kontynuować handel. Oczywiście obowiązek podatkowy w końcu nastąpi – przy zrealizowaniu zysków i konwersji na walutę fiducjarną (np. PLN).

Najpopularniejsze stablecoiny

Obecnie na rynku istnieje wiele stablecoinów, najczęściej odwzorowujących kurs dolara amerykańskiego. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • Tether (USDT)
  • Dai (DAI)
  • Binance USD (BUSD)
  • StableUSD (USDS)
  • USD Coin (USDC)
  • Gemini (GUSD)
  • Paxos (PAX)
  • TRUE USD (TUSD)

Istnieją również stablecoiny odwzorywujące kursy innych walut fiducjarnych m.in. Euro czy Funt Szterling.

Udostępnij: